Prizes and Awards

College of Business

Department of Information System

 

Name Programme External Award / Outstanding Achievement Awarding Body
LIU Shun Wah Vanessa PhD Chung Hwa Travel Service Scholarship Chung Hwa Travel Service

 

 

Department of Management Sciences

 

Name Programme External Award / Outstanding Achievement Awarding Body
NG Wan Lung PhD Chung Hwa Travel Service Scholarship Chung Hwa Travel Service

 

 

College of Humanities and Social Sciences

Department of English

 

Name Programme External Award / Outstanding Achievement Awarding Body
LIU Jianda PhD Best Presentation: "25th Language Testing Research Colloquium (LTRC 2003)", University of Reading (UK), the Annual International Conference International Language Testing Association

 

Department of Public and Social Adminstration

 

Name Programme External Award / Outstanding Achievement Awarding Body
POON Chung Wah MPhil Sir Edward Youde Memorial Fellowship Sir Edward Youde Memorial Fund Council

 

 

College of Science and Engineering

Department of Building and Construction

 

Name Programme External Award / Outstanding Achievement Awarding Body
CHEUNG Chi Pok PhD Sir Edward Youde Memorial Fellowship Sir Edward Youde Memorial Fund Council
LEE Wai Ming PhD Croucher Foundation Research Studentship The Croucher Foundation

 

Department of Computer Sciences

 

Name Programme External Award / Outstanding Achievement Awarding Body
CHANG Chor Ming Matthew MPhil Gold Award (Champion) in the 3rd HSBC Young IT Entrepreneur Awards The Hong Kong and Shanghai Banking Corporation Limited
LAI Ying Kit MPhil The Chinese General Chamber of Commerce Scholarship The Chinese General Chamber of Commerce
LEE Ka Chun Kenneth PhD Li Po Chun Charitable Trust Fund Scholarship (for postgraduate student) Li Po Chun Charitable Trust Fund
YANG Shing Lung MPhil Champion: "Novel Design of Multiband Base Station Antenna for 2G and 3G Mobile Communication Systems (Antenna Design)", IEE Younger Members Section Project Competition The Institution of Electrical Engineers
YANG Shing Lung MPhil Second Class Award: "Novel Design of Base Station Antenna for 2G & 3G Mobile Communication Systems", 8th Challenger Cup Competition The Institution of Electrical Engineers
YUM Tsz Yin PhD Third Prize: "Amplifier Linearization Using Compact Microstrip Resonant Cell (CMRC) for Mobile Radio Applications", IEEE Hong Kong Section Student Paper Contest-Postgraduate The Institute of Electrical and Electronics Engineers
YUM Tsz Yin PhD Distinction Award: "Quasi-Lumped Compact Microstrip Resonant Cell (CMRC) Study and Its Applications in Microwave Circuits, 8th Challenger Cup Competition The Institute of Electrical and Electronics Engineers
LIU Yang Fan PhD Distinction Award: "Quasi-Lumped Compact Microstrip Resonant Cell (CMRC) Study and Its Applications in Microwave Circuits, 8th Challenger Cup Competition The Institute of Electrical and Electronics Engineers

 

Department of Electronic Engineering

 

Name Programme External Award / Outstanding Achievement Awarding Body
LIU Yangfan PhD First Prize, IEE HK Younger Members Section – Paper Contest The Institution of Electrical Engineers
YUM Tsz Yin PhD Sir Edward Youde Memorial Fellowship Sir Edward Youde Memorial Fund Council
YUM Tsz Yin PhD Best Paper in the Category of "IEE Hong Kong (Electronics) Prize"
Paper title: A Low Intermodulation & High Efficiency Power Amplifier Incorporating CMCR Circuitry
Regional Inter-University Postgraduate Electrical and Electronic Engineering Conference, Hong Kong
YUM Tsz Yin PhD First Prize, IEE HK Younger Members Section – Paper Contest The Institution of Electrical Engineers
YUM Tsz Yin PhD Third Prize
Paper title: Novel sub-harmonically Pumped Mixer Incorporating Dual-band Quarter-wave and In-line Stub
The Institute of Electrical and Electronics Engineers MTT-S International Microwave Symposium, Philadelphia, USA

 

 Department of Physics and Materials Science

 

Name Programme External Award / Outstanding Achievement Awarding Body
GENG Chun Ya MPhil "Excellent Business Idea", "Excellent Business Plan" and "Excellent Advisor" awards in 5th Tsinghua Business Plan Competition Tsinghua University
GENG Chun Ya MPhil Grand Prize (Champion) in "YDC Entrepreneurs Challenge 2003 in collaboration with Standford University's Global E-Challenge" Young Entrepreneurs Development Council

 

 

 

School of Law

 

Name Programme External Award / Outstanding Achievement Awarding Body
CHIANG Chi Hang MPhil Sir Edward Youde Memorial Fellowship Sir Edward Youde Memorial Fund Council
JIANG Qinfeng MPhil 三等獎
Title of Article: "The Defects of TRIPs and the Future Direction of China’s Patent Law"
China’s Intellectual Property Research Institution in Beijing